Filmový trailer

Tisková zpráva

Film s oblíbenou hereckou dvojicí Šafránková –Abrhám se blíží do premiéry
V adventním období přichází do kin nová láskyplná komedie režisérky Lenky Kny Přijde letos Ježíšek? V hlavních úlohách se po dlouhých letech jako partneři sešli dva z nejoblíbenějších českých herců – Libuše Šafránková a Josef Abrhám.

Láskyplná komedie.

Vánoční čas umí přinášet podivuhodné příběhy, vtipné historky i nostalgii. Přijde letos Ježíšek? je příběh dvou rodin, které se rozhodly, že Vánoce jsou prostě od toho, aby se konaly dobré skutky, přání se plnila za každou cenu, a aby na zázraky věřily nejen děti.
Šarmantní šedesátník José (Josef Abrhám) se vrací po třiceti letech z emigrace v Mexiku do rodné Prahy. Podlehne totiž naléhání své mexické manželky Dolores. Ta věří, že pro jejich dceru Penélope, která se marně snaží otěhotnět, je poslední nadějí zázrak, který by v předvánočním čase mohlo splnit slavné Pražské jezulátko.
José má z návratu obavy, protože moc dobře ví, že by mu mohl přinést nečekaná překvapení. Ta mají podobu jeho dávného kamaráda Rudy (Václav Postránecký), který všemi rád manipuluje, ale hlavně jeho bývalé lásky Květy (Libuše Šafránková) a její velké, osobité rodiny, v čele s jejím synem Michalem (Igor Chmela)
Rodné místo Josému připraví řadu svízelných situací. Bude potřebovat nadhled a všechen svůj smysl pro nápaditá řešení, aby se z malérů všichni dostali. Nakonec se ale ukáže, že i každý z členů Josého rodiny skrývá své tajemství, a že v Praze je kromě legendárního Pražského jezulátka i řada dalších bytostí, které jsou schopné konat zázraky.
V zimě loni a v lednu letošního roku probíhalo třicetidenní natáčení, v Praze, na Malé Straně a v dubnu letěla režisérka s úzkým počtem spolupracovníků a hlavním představitelem Josého, Josefem Abrhámem do Mexika pokračovat s mexickým štábem. Obrazy filmu se natáčely kromě Mexico City i v malebných venkovských městečcích Bernal a Colón ve středním Mexiku. Latinskoamerická pasáž není však pouze efektním koloritem.
„Sympatický José je český emigrant, který žije v Mexiku. Je tam pevně ukotvený, má rodinu a nemá chuť se do Čech vracet. Josého jsem usadila za oceán, aby to měl domů z ruky. Jako každý chlap, když něco nechce, najde si důvod, jak nám to dobře vysvětlit, José se vzdáleností ohání a skrývá za ní důvod, proč rozhodování podívat se zpět do rodné země, tak odkládá. Ale minulost si ho přeci jen najde a zláká. Dostane od kamaráda Rudy impuls, kterému neodolá. Mexiko je báječný a reálný základ pro další příběhovou linkou, kterou je Pražské Jezulátko, soška, kterou mají v úctě věřící na celém světě. Ve španělsky mluvících zemích má opravdu mimořádný význam a je velmi „populární“, takže zápletky kolem něj vycházejí z „reálných“ příběhů,“ vysvětluje autorka a režisérka Lenka Kny souvislost mexické koprodukce.
Česko-mexická koprodukce se zrodila také díky možným setkáváním producentů prostřednictvím stánku Film Industry na MFF Karlovy Vary, kde se domácí producenti Lenka Kny a Aleš Hudský domluvili na spolupráci s mexickým koproducentem Edherem Camposem a Luis Salinasem jejich společností Machete Producciones, která je úspěšnou filmovou produkcí (cena Camera d´Or na MFF Cannes 2010 za film Año Bisiesto) S dalším koproducentem Patrikem Paššem, slovenského Trigon Production, se producenti sešli a dohodli na festivalu v Berlíně. Projekt, na němž pracuje slovenský kameraman Alexander Šurkala, byl podpořen slovenským fondem Pro Slovakia.
Josef Abrhám a Libuše Šafránková si zahrají dávné partnery, jimž osud po mnoha letech odloučení a mlčení připraví emotivní a překvapivá setkání. „„José už zakořenil v nové zemi az návratu po tolika letech má obavy, protože moc dobře ví, že by mu mohl přinést nečekaná překvapení. A právě ta ho dostanou do humorných a někdy trochu svízelných situací, v nichž musí uplatnit svůj nadhled a smysl pro rychlá řešení, aby se z řítících malérů všichni bez šrámů dostali,“ říká o své roli Josef Abrhám.

„Květa má svůj vlastní život. To, co prožila v minulosti ji nijak neoslabilo, ale to neznamená, že by se zdráhala občas uvěřit na zázraky. Takovým typům žen fandím,“ říká o své hrdince herečka Libuše Šafránková.

V dalších rolích se objeví Igor Chmela-skoro až podezřele ideální tatínek, Václav Postránecký-Ruda, kamarád, který všemi nenápadně manipuluje, Pavel Kříž- ne zrovna ideální Kostelník, Danica Jurčová- slovenská zvídavá manželka Veronika, nový objev Radúz Mácha- mladý Martin, který ještě úplně neví, co se sebou, Marian Roden – Jaroslav, který se musí dostat z jedné z nejtěžších situací příběhu a zrovna tak jeho dcera Johanka, v podání krásné a talentované Natálie Řehořové.

V úlohách Josého manželky a dcery se představí mexické herečky. Dolores Heredia má na svém kontě desítky úloh ve filmech a televizních seriálech. Zahrála si také v amerických filmech, nedávno například ve snímku Get the Gringo (Moje letní prázdniny) s Melem Gibsonem nebo v dramatu známého režiséra Chrise Weitze Za lepší život (A Better Life). Úspěšná mexická herečka Aislinn Derbez hraje dceru Josého, Penélope. „Aislinn se naučila své repliky v češtině, hodně se snažila, měla před sebou obraz, že je dcerou emigranta, který ji od malička vyprávěl pohádky v češtině a tak je její postava věrohodná a je milé, jak mluví s přízvukem. Postava manželky Josého ( Josefa Abrháma) Dolores (Dolores Heredia) česky nemluví a to nám přináší v příběhu drobné, milé komické situace, hlavně když se ženy jeho života, bývalá láska Květa( Libuše Šafránková) a žena Dolores spolu setkají.“ říká režisérka.

„Mexický producent zažil při natáčení v Praze poprvé ve svém životě sníh, naopak Aislinn nás překvapila, že umí bruslit a Dolores zabalená do všech pokrývek, které se na place našly, prohlásila sice Viva Mexico!, ale pobyt si v krásné zimní Praze po natáčení o pár dní prodloužila. Libuše Šafránková naštěstí mnoho exteriérových mrazivých scén neměla, takže mohla svým milým úsměvem štábu dodávat energii a naopak Josef Abrhám při natáčení oslavil své narozeniny v romanticky zasněženém exteriéru Malé Strany (bohužel sníh byl umělý “ vzpomíná při postprodukci režisérka.

Producentem filmu je společnost BLUE TIME, koproducenty jsou česká společnost Synergia Film, slovenská produkce TRIGON RODUCTION a za mexickou stranu Machete Producciones, hlavním partnerem snímku je TV Nova. Výkonným producentem společnost U.F.O. a distributorem společnost BIOSCOP.
Premiéra je naplánována na 5.12.2013

Kontakt pro média:
Uljana Donátová
uljana@donatova.com

Partneři